IX. APZ CUP 2018

IMG_8938       IMG_8937sunflower-63758_1280

Termín: 21.6. – 24.6.2018, místo konání: Chatová osada Slunečnice, u Jindřichova Hradce

Letošní devátý ročník srazu majitelů, chovatelů a přátel Appenzellských salašnických psů se konal v jižních Čechách v krásném prostředí Ratmírovského rybníka. Tento rok byl pro nás úplně jiný, než předchozí ročníky, kterých jsme se zúčastnili. Po osmém ročníku, tj. v létě roku 2017, nás oslovila Veronika Hasová, jestli se neujmeme pořádání následujících ročníků. Byla to pro nás obrovská výzva, která se ale nedala odmítnout. Je to krásná a unikátní tradice, kterou by bylo škoda nezachovat.

Celkem se letošního srazu zúčastnilo 53 dospělých, 10 dětí a 40 psů. Bylo nám ctí přivítat hosty ze Slovenska, Rakouska a Rumunska. V průběhu srazu tedy byla slyšet nejen čeština, ale i slovenština či angličtina. Počasí na letošní ročník nebylo moc příznivé, ale pro naše čtyřnohé miláčky bylo ideální. První den srazu nás přivítal tropický den. Od druhého dne se ale počasí změnilo, teplota nepřesáhla 20 stupňů a neminula nás ani sem tam dešťová přeháňka. Místo srazu – kemp se nachází přímo u Ratmírovského rybníka a koupání pro pejsky bylo přímo ideální. Věřím, že i při změně organizátorů se devátý ročník skvěle vydařil.

spolecna

Seznam zúčastněných psů:

 1. 1. And Winner is Lucky Droplet
 2. 2. Eden Queen Elsa
 3. 3. Caramel Bonbon Tail Twisted
 4. 4. Anemone Lucky Droplet
 5. 5. Apolena Borogravia
 6. 6. Amore Mio Anelopa
 7. 7. Amigo Rosmery Angel
 8. 8. Elza
 9. 9. Edith Balmoral Moravia
 10. 10. Audrey Pink Justice
 11. 11. Asterix Mountain dog
 12. 12. Machia welli Šťastná Berjanka
 13. 13. Axel Rosmery Angel
 14. 14. Britta Michnická Tvrz
 15. 15. Arias Silesia Herisau
 16. 16. Agatha od Vyškovského rybníka
 17. 17. Alter Ego Lucky Droplet
 18. 18. Chelsea z Turčianskej záhrady
 19. 19. Corri od Hadovky
 20. 20. A Mermaid Tail Twisted
 21. 21. Babel Dakam
 22. 22. Flores Šťastná Berjanka
 23. 23. Anděla Budysaur
 24. 24. Alf z Krásné Jasné
 25. 25. Ax od Hadovky
 26. 26. Allisa zo Snežnického údolia
 27. 27. Alphons Lucky Droplet
 28. 28. Wanesa- Nessi Brown spod Hrádze
 29. 29. Ami Sea Star Tail Twisted
 30. 30. Art Deco Lucky Droplet
 31. 31. Aron Brown Dream
 32. 32. Aporter Lucky Droplet
 33. 33. Blackberry Pink Justice

+ kříženec Jessie
+ Malina z Nehvizdských polí
+ PN Čiko
+ AUO Jim
+ NO Gerro Buranos Lobos
+ BOM Chris Kyle Clever Fox
+ srnční ratlík Cherry

 

Program byl velmi nabitý, pestrý a plný ukázek práce s aplíkama.

Čtvrtek:

Letošní ročník byl pro nás první, který jsme organizovali. Chtěli jsme si vše nachystat předem, a tak jsme v krásném prostředí kempu Slunečnice byli ubytovaní již od pondělí společně se Šťovíčkovými. Přípravy byly v plném proudu od prvního dne našeho pobytu.

Ubytování prvních účastníků tedy mohlo probíhat již od čtvrtečního dopoledne, čehož někteří nedočkavci rádi využili. Ubytování letos bylo v krásných prostorných chatkách s vlastním sociálním zařízením, koupelnou a malou kuchyňkou a v bungalovech s vlastním sociálním zařízením. Rodiny s malými dětmi letos byly ubytované v apartmánech také s vlastním sociálním zařízením, koupelnou a kuchyňkou.

Přímo u kempu se nachází krásný a rozlehlý Ratmírovský rybník, který ocenila po dlouhé cestě spousta pejsků, protože tropické teploty přímo lákaly k báječné a ochlazující koupačce. V okolí kempu byla krásná příroda, personál byl moc příjemný, zázemí úžasné! Co víc by nám chybělo ke štěstí!

Po ubytování mohl začít první bod z našeho programu, kterým byl nácvik kruhu a bonitace. Okolo 16té hodiny jsme se sešli u připraveného kruhu. Úlohy hlavního rozhodčího se letos ujal Jirka Šťovíček.  Bylo to velmi zajímavé a přínosné pro všechny, kdo se chtějí výstavní kariéře věnovat aktivně či pasivně. Jirka nám vysvětlil, jak výstavy probíhají, na co si dávat pozor, jak se v kruhu chovat. Proběhla i praktická ukázka. Každý si mohl „výstavu na Slunečnici“ vyzkoušet. Všichni pejskové byli moc šikovní a to včetně těch nejmenších, kteří nemají žádné zkušenosti.

Po kruhu proběhl ještě nácvik bonitace. Té se ujala Martina Vyhlasová společně s Jirkou Šťovíčkem.

U kruhu a bonitace jsme trávili čas až do doby večeře. Ta pro nás byla nachystaná v 18 hod. Po načerpání sil jsme se sešli ve venkovní krásné pergole. Museli jsme využít posledních okamžiků hezkého počasí, i když už se začalo trošku ochlazovat. Okolo 20 hodiny proběhl menší uvítací večírek. Někteří účastníci přijížděli až v pátek, proto jsme nechali hlavní seznamovací večírek až na pátek. Ve čtvrtek jsme se vzájemně představili, každý řekl, s kým za námi přijel, jak se jmenuje jejich čtyřnohý kamarád a z jakého koutu České republiky za námi přijeli. Byli jsme nadšení, jaká skvělá parta lidí s námi bude trávit následující víkend!

Po krátkém seznámení jsme se rozdělili do výcvikových skupinek. Výcvikáři pro letošní ročník byli: František Škvrna, Lukáš Melcr, Jiří Šťovíček a Martina Vyhlasová. Poté následovala už jen volná zábava.

Pátek:

Páteční ráno už bohužel nebylo tak teplé, jako předchozí den. V noci se výrazně ochladilo a ráno nás překvapila teplota okolo 10 stupňů Celsia. Na posilnění pro nás byla v 8:30 přichystána bohatá snídaně formou švédských stolů.

Po načerpání energie na celý den jsme se s úsměvy na tvářích mohli pustit do prvního bodu z pátečního programu. Tím byl ranní výcvik v menších skupinkách, do kterých jsme se rozdělili na základě zkušeností s výcvikem. Od začátečníků se štěňátky po zkušenější.

Po výcviku následovala ukázka výcviku v podání psovoda Městské policie Praha, Františka Škvrny s jeho parťákem Chrisem (BOM). Franta nám vysvětlil, jak pracuje se svým psem a jak i my můžeme vést výcvik. Myslím, že ukázka byla velmi zajímavá a přínosná.

V půl jedné byl již pro nás připravený oběd, a tak jsme se mohli všichni těšit na odpoledne plné aktivit. Po obědě začali přijíždět další účastníci letošního srazu, které v pátek ale bohužel vítalo již chladnější počasí. Tím si ale nikdo náladu kazit nenechal. Následovala ukázka krásného psího sportu – Nosework v podání Andrey Steinerová se svou parťačkou Kapkou (Caramel Bonbon Tail Twisted). Nosework je docela nový psí sport, a protože mnoho z nás nemělo čest se s tímto krásným psím sportem ještě seznámit, řekla nám Andrejka něco málo z historie, vzniku a o šíření pachu. Zodpověděla také spoustu našich dotazů. Poté následovala praktická ukázka. Andrejka ukryla vzorky pomerančové kůry pod jeden z deseti květináčů, které byly rozdělené do dvou řad. Poté do starého nábytku pod pergolou (pohovka a křeslo). Pro Kapku nebyl žádný problém kůru vyhledat. Následně jsme zapojili i nejmenší diváky. Děti byly v řadě a jedno mělo ukrytou pomerančovou kůru v dlaních. I to Kapka zvládla na výbornou.

kapka

Poté následovala beseda o výcviku, které se ujal František Škvrna. František si připravil krátkou prezentaci, která zahrnovala, jak výběr samotného štěňátka, tak výběr cvičiště, výcvikáře a mnoho dalšího. Myslím, že to bylo pojato velmi prakticky a bylo to povídání hodně ze života. V prezentaci nechyběly i videa, kde byly ukázky některých cviků.

prednaska

Odpolední výcvik byl kvůli nepřízni počasí zrušen. Zacvičili si jen někteří.

Po večeři jsme se všichni sešli pod pergolou, kde pro nás měl připravené povídání a ukázku Edvin Bischof – Taekwondo – bojové umění a sebeobrana. Odvážným pomocníkem se letos již podruhé stal Lukáš Melcr a zapojila se i Lucie Steinerová. Myslím, že se bylo rozhodně na co dívat!

Protože počasí bylo opravdu chladné, již v plném složení jsme se sešli v místní hospůdce, navzájem se seznámili a byly rozdané první dárečky na přivítanou. I letos jsme zachovali tradici, a tak každý dostal číslo do tomboly. Moc děkujeme všem, za krásné dárky do tomboly!

Sobota:

Ani v sobotu se nám počasí neumoudřilo a ráno bylo dost chladné. Ale ten úžasný pohled na kemp po ránu byl k nezaplacení. Krásné prostředí mimo civilizaci a jeden aplík vedle druhého!

Po snídani jsme si opět zacvičili ve skupinkách, myslím, že tato letošní novinka měla úspěch. A i já jsem si našla chvilku se věnovat mé Winnie (And Winner is Lucky Droplet).

Před obědem nás čekala ukázka Ringo, které se ujal František Škvrna a Lukáš Melcr. Nejprve se do Ringa oblékl Lukáš a skvěle odfiguroval služebního Gerra. Poté si Ringo vzal Franta a dofiguroval sám na sebe svého psa Chrise. Pak byla možnost kousnout si i pro ostatní pejsky. Toho využil Lukáš s naším aplíkem Edenem, který již na Ringo trénuje a také si to vyzkoušela Agátha.

 

Po obědě proběhla ukázka záchranařiny, za kterou děkujeme Daně Kroupové a Ivanovi Bugáňovi. Letos se ukázka uskutečnila na suchu, počasí nám stále nepřálo a vodní záchranařina byla na minulém ročníku. Dana s Ivanem nám nejprve řekli obecné informace k tomuto krásnému psímu sportu, kterému se věnuje opravdu málo aplíků. Tentokrát jsme se přesunuli na kraj lesika, kde Corri a Chelsea nejprve vyhledaly schované předměty a následně i osoby.

IMG_9799

V sobotu odpoledne dorazila i předchozí organizátorka Verča Hasová s rodinou a užívala si s námi program až do neděle.

Sobotní odpoledne patřilo již tradičně Sranda soutěži alá Šťovíčci.  Trať byla postavena do okruhu napříč kempem. Běželo se na čas, bylo to náročné, rychlé, ale velmi zábavné. Za nesplnění úkolů na trati se letos udělovaly i trestné body.

 1. Proběhnutí slalomu
 2. Proběhnutí tunelu – když neproběhl pes, mohl prolézt psovod
 3. Pes přeskočil překážku a pokračoval na proskočení kruhem
 4. Běh okolo rybníčku – velmi těžké pro milovníky vody
 5. Podlezení pod zavěšenými pet lahvemi
 6. Přeskočení lavičky – někdo ji i podlezl, jako např. já s Winnie 😀
 7. Seběhnutí k velkému rybníku, kde následovalo bludiště mezi stromy – bohužel ani jeden aplík se nevydal vykoupat
 8. Výběh do kopečka
 9. Proběhnutí minového pole – kde byly nasypané pamlsky a pes nesměl ochutnat
 10. Doběhnutí do cíle

Před večeří se ještě někteří sešli v kempové hospůdce a proběhlo povídání o aplíkách, mrzí mě, že jsem se ho letos nestihla zúčastnit. Ale věřím, že to bylo fajn a příjemné povídání.

Okolo 20. hod proběhlo vyhlášení sranda soutěže. Každý si odnesl krásný diplom, spoustu krásných cen od sponzorů a vítězové si odnesli nádherné poháry. Soutěžili i děti, pro které byly letos připravené bohaté odměny. Po rozdání cen došlo na vědomostní kvíz a vyhlášení tomboly. Dárečky do tomboly věnoval každý z nás, takže i tombola byla velmi bohatá. A tak snad nikdo neodcházel zklamaný.

Výherci sranda soutěže:

 1. 1. Místo Corri od Hadovky (2,23)
 2. 2. Místo Apolena Borogravia (2,28)
 3. 3. Místo Amore Mio Anelopa (2,32)

Výherci vědomostního kvízu:

 1. 1. Místo Hana Černá
 2. 2. Místo Mariana Sabáček + Andrea Steinerová

Překvapením na závěr rozlučkového večera byl vynikající kotlíkový guláš, který pro nás nad ohněm připravili naši zahraniční přátele ElNaMiGovci (Naďa a Michal). Gulášek byl výborný a moc za něj děkujeme! 🙂

guláš

Neděle:

V neděli před snídaní bylo naplánované stopování. Možná i kvůli nepřízni počasí a únavě byla účast nízká. Stopování se účastnila jen Winnie a Eden. Organizátoři šli příkladem 😀 Terén byl super a já jsem byla šťastná za Winnie krásnou první stopu. Jak už to tak bývá, poslední den byl ve stylu úklidu chatek, balení, poslední povídání s přáteli, výměna dojmů. Dopoledne se František ještě ujal figurování obran, kterých se účastnili i štěňátka, všichni byli moc šikovní.

Před obědem jsme se všichni sešli pod pergolou a proběhla novinka letošního srazu. Dražba některých dárečků, které jsme vybrali. Za tento nápad děkujeme Růže Šťovíčkové a děkujeme skvělému dražiteli Lukášovi Melcrovi. Výtěžek z dražby byl zaslán na Berňáčky v nouzi. Díky letošní dražbě jsme mohli poslat příspěvek ve výši 10 000,- Kč! Vybrala se opravdu nádherná částka!

drazba

Proběhlo ještě poslední společné focení.  Po obědě jsme se už všichni pomalu odebrali ke svým domovům. Na letošní sraz jsme se sjeli jak z různých koutů naší republiky, tak i ze zahraničí a tak cesty domů byly mnohdy dlouhé a náročné.

Kdo se o vás staral:

Nácvik vystavování, bonitace: Jiří Šťovíček, Martina Vyhlasová
Nosework: Andrea Steinerová
Záchranářský výcvik: Dana Kroupová, Ivan Bugáň
Ukázka poslušnosti: František Škvrna
Ringo ukázka: František Škvrna, Lukáš Melcr
Sranda soutěž: Růža Šťovíčková, Jiří Štovíček, Lukáš Melcr, Kateřina Plundrová
Zábavný kvíz: Lukáš Melcr, Kateřina Plundrová, Lucka Steinerová
Elnamigo guláš– Naďa a Michal Mifkovic
Nácvik stopování: František Škvrna
Výcviky: Jiří Šťovíček, Martina Vyhlasová, Lukáš Melcr, František Škvrna
Beseda o výcviku: František Škvrna
Povídání o aplíkách: Mariana Sabáček
Fotograf: Pavla Bláhová

Dárky do tomboly věnovalo mnoho z nás/vás, VŠICHNI JSME TO OCENILI!

Sponzoři: Brit, KŠSP

Děkuji všem, že i při změně organizátorů jste s námi na letošním srazu byli a že jste si to užili! Pro nás byl letošní ročník hodně náročný a z chyb, bez kterých se to letos bohužel neobešlo, se budeme snažit pro případné námi organizované ročníky, polepšit! :-* Proto ještě jednou děkuji za trpělivost a podporu od vás! ♥

 

miu+apina

IMG_9982

 

 

 

 

 winuš